Stříbro 2022

18.9.2022 18:32 | Jiří Husák

V sobotu 3.9.2022 se na ,,Svatém Petru" ve Stříbře konal další závod Classic motocrossu CZ. Tentokrát byl vypsán jako mezinárodní, protože se výsledky letos poprvé započítávali i do ECMC serálu a jako poslední díl po zastávkách ve Schwanenstadtu (A) a Teutschenthalu (D) končil u nás ve Stříbře (CZ).
Trať vzorně připravená , krásné a slunečné počasí přilákalo 150 jezdců z osmi zemí, což je na současné poměry velmi dobrá účast.
Classic motocross je o udržování a závodění na strojích , které tvořily historii motokrosu. Vloni se účastnil na stroji Puch legendární Harry Everts a letos nás překvapil další Harry, ale Näpflin ze Švýcarska, který po trati proháněl legendární ČZ 250 z roku 1983 s výrobním číslem 4. Taková rarita se vidí opravdu zřídka.
Jaké bylo naše překvapení, když na 2. rozjížďku vytáhl tričko Dukla Praha To byla prostě totální nostalgie a získal si tak srdce všech soupeřů a i diváků.

Ve všech vypsaných třídách 65, 75, 85, EVO + S-EVO a 125 (1980) byl startovní žebřík do posledního místa naplněn a tak došlo i k větším kolizím po startu, což bylo známkou, že si jezdci nic nedarovali.
Na tratích se už moc nevidí, to co se odehrálo zde. David Říha, ač tím přišel o vítězství, neváhal ani chvíli, položil svou ČZ a pomohl jezdci, který upadl v hromdadné kolizi a ležel na trati. Férový přístup, jaký se nevidí. Davide díky!
A ještě jedna zpráva ze zákulisí. Áda Straka po problémech s převodovkou si po kvalifikaci nechal přivézt z Prahy další svůj ještě neježděný klenot KX500. A co se nestalo - uvolněný šroub na přepákování znamenal konec.
Že úroveň classic motocrossu v Čechách je vysoká dokazovaly stupně vítězů. Jarda Strnad na KTM 250 (1990) krásně sekundoval Marcusovi Staufferovi z Rakouska ve třídě PRE 97 a vyhrál v kategorii PRE 90. Zdeněk Hazdra zvítězil v kategorii Twinshock 50-. David Říha v PRE 75, Jarda Vrchota a Jan Douša v PRE 65 a Ríša Švaral ve 125 Classic. Vítěze kategorie PRE 85 Jindra Musil proháněl Marek Kraus.
V celkovém pořadí ECMC zněla stříbrským údolím česká hymna pro Jindru Musila, který evropským mistrem v EVO 50- těsně před Jardou Strnadem. David Říha (mistr fair play) byl celkově 3. v kategorii Classic 60-.
Kdo jste se nedostal do Stříbra, můžete v Čechách ještě Classic motocross vidět 24.9. v Březolupech a nebo na závěrečném závodě 8.10. v Benátkách nad Jizerou!
Atmosféru ze závodu najdete na fotkách pana Jirečka a nebo Stanislava Hladíka ZDE.