Březhrad 2014

24.6.2014 09:10 | Radek Novák

Šesté dostaveníčko fandů klasických motokrosových, enduro a trial motocyklů bylo tentokrát naplánováno na třetí červnovou sobotu léta páně 2014. Depo a přilehlá louka se začalo plnit již od pátečního odpoledne. Večerní program se nesl v duchu promítání filmů, líčení dojmů v povedených závodech ve Stříbře a celkově uvolněné atmosféře.

Od sedmi hodin ráno probíhaly registrace závodníků. Kdo chtěl, mohl umístit svůj podpis na pamětní fotografii, jejíž účel byl vysvětlen až během vyhlášení výsledků. Po ukončení registrací proběhla rozprava, ve které došlo ještě k malé úpravě kategorií. Následovala společné fotografován a šlo se na věc.

Jako první byli do tréninků vypuštěni jezdci na strojích kategorie EVO. Po nich následovali Twinsocky, Hobby, GP, Pionýry a děti. Tréninky byly vyhlášeny na 12 minut a už první kola dávali tušit, že letoší ročník bude opět pěkná podívaná. Po tréninkových jízdách došlo k rozdělení třídy Twinshock na skupinu A a B. Z následné kvalifikace pak do závodu postoupilo 10 nejrychlejších z každé skupiny a zbytek „twinshockářů“ přešel mezí hobíky.

Kvalifikace byla vypsána na čtyři kola. Pořadí v kvalifikaci určilo, jak budou závodníci najíždět na startovní žebřík. Po skončení kvalifikací následovala polední pauza, ve které se jezdci mohli občerstvit, případně doladit své stroje před odpoledním závodem. Příjemným překvapením byl příjezd čestných hostů, legend československého motosportu, pánů Halma a Havrdy. Doprovodným programem byla výstava motocyklů.

Něco málo po jedné hodině začali ostré rozjížďky. Runda byla vypsána na 12 minut + jedno kolo. Jezdci se řadili do předstartovního prostoru. Rozjížďky probíhaly ve stejném pořadí, jako kvalifikace. Tempo se oproti tréninkům znatelně zrychlilo, sem tam zazlobila technika a začalo docházet i k prvním pádům. Ty se naštěstí obešly bez zranění, takže připravená záchranka letos zasahovat nemusela. Po skončení prvních rozjížděk proběhlo vyhlášení vítězů v kategorii nejmladších účastníků. Pro zajímavost, rozdíl mezi nejmladším a nejstarším závodníkem byl 70 let! Během vyhlašování dětské kategorie proběhlo zavlažení tratě.

Po přestávce se účastníci pustili do druhých rozjížděk. Jako první šli na start EVA, kde obě rundy na své Yamaze vyhrál Stanislav Horský. Twinshockyé fialové číze ovládl David Říha. V kategorii krajinářů (hobby) byl nejrychlejší Alan Schmuck na Hondě CR 125. GéPéčka do roku 1975 bez omezení věku jezdce opět vyhrál David Říha. GP 75 s věkem jezdce n 50 let vyhrál Karel Mitvalský. V mladších seniorech (GP 65 – jezdec nad 60 let) dovedl svého dvoulaufa do cíle Holický nezmar Franta Bezdíček. Šedesátšestky ovládl Jindřich Gref a třídu Classic 65 bez omezení věku ovládl Jan Skok. Ve Fichtl Cupu kraloval Michal Koutský. Kompletní výsledky naleznete v samostatném odkazu.

Po odjetí druhé rozjížďky Pionýrů nastal čas odměnit ty nejlepší. Na vítěze čekaly krásné, ručně dělané pamětní trofeje. Ocenění si odnesli i vystavovatelé a lidé podílející se na chodu a organizaci této akce. Na závěr byla Michalu Grigerovi předána pamětní fotografie podepsaná všemi účastníky této velmi povedené akce. Během rozpravy bylo řečeno, že Březhrad byl letos naposled. Doufáme, že si to Michal rozmyslí a v roce 2015 se na tradičním místě opět naposledy sejdeme, tentokrát již po sedmé.